Bądźmy widoczni w pracy – kampania świecenia przykładem na planie filmowym

Bądźmy widoczni w pracy – kampania świecenia przykładem na planie filmowym

Krótkie dni, deszczowa aura, mgły, śnieg z deszczem, szarówka, a z drugiej strony tętniący życiem camp, plan i wiele zaangażowanych w produkcje filmowe czy reklamowe pojazdów o masie często powyżej 3,5 t. Każda z pór roku, szczególnie okres jesienno-zimowy, niesie ze sobą nowe wyzwania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na planie filmowym. Bezpieczeństwa, o które w pierwszej kolejności może i powinien zadbać każdy z nas.

Apel, z którym zawracamy się do Was, jest bardzo ważny i aktualny przez 365 dni i nocy w roku: 

– NOŚMY ODBLASKI,

– ŚWIEĆMY PRZYKŁADEM,

– NOŚMY KAMIZELKI ODBLASKOWE (niech jedna kamizelka odblaskowa zawsze będzie w kieszeni Waszej bluzy czy kurtki),

– NOŚMY JASKRAWE CZAPKI – najlepiej z elementami odblaskowymi lub zintegrowanymi światełkami LED (mogą być dwustronne – jaskrawe i stonowane – zamieniane wedle potrzeb),

– WŁĄCZAJMY CZOŁÓWKI (jeśli nasze miejsce pracy sąsiaduje z przejazdami samochodów niegrających lub grających, ale znajdujących się poza nagraniem – uruchamiajmy latarki czołowe lub zapalajmy latarki trzymane w ręce),

– NIE STROŃMY OD ELEMENTÓW ODBLASKOWYCH UMIESZCZONYCH NA OBUWIU, UBRANIU WIERZCHNIM, PARASOLACH, KURTKACH PRZECIWDESZCZOWYCH, TORBACH I PLECAKACH.

Jeśli nawet na czas ujęcia mielibyście zdejmować kamizelki czy odblaskowe opaski z nóg (dotyczy to wyłącznie tych, którzy naprawdę muszą), to róbcie to proszę tak, aby jak najszybciej wrócić na bezpieczną stronę mocy, by móc jak najdłużej dbać o swoje bezpieczeństwo.

Na mojej zawodowej drodze ratownika na planie filmowym spotkałem się już z potrąceniami i najechaniem pojazdu na człowieka. Uwierzcie mi, to nic przyjemnego i jednocześnie coś, co nie powinno się powtórzyć nigdy więcej. To coś, co kłóci się z profesjonalizmem, którym wykazujemy się pracując jako zawodowcy w poszczególnych pionach (departamentach).

Wedle moich obserwacji, główną przyczyną takich wypadków jest właśnie ograniczona widoczność pieszych przez prowadzących pojazdy, okresowe nasilenie ruchu pojazdów, brak właściwego oznaczenia miejsca działań (sygnalizacji z należytym wyprzedzeniem zagrożenia dla innych kierujących, niezwiązanych z produkcją), nieprzestrzeganie ograniczenia prędkości pojazdów do 5 km/h na campach czy planach, wysadzanie członków ekipy z pojazdów w miejscach niebezpiecznych. 

Podstawa Prawna dotycząca obowiązku noszenia odblasków po zmroku

Nowelizacja z dnia 30 sierpnia 2013 r. ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza obowiązek posiadania elementów odblaskowych dla wszystkich pieszych, niezależnie od wieku, poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Obowiązek ten nie dotyczy pieszych poruszających się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, po chodniku, czy w strefie zamieszkania, gdzie cała szerokość drogi jest do dyspozycji pieszego, który ma tam pierwszeństwo przez pojazdem. 

Podstawa Prawna dotycząca obowiązku stosowania odblasków podczas pracy na drodze i przy pasie drogi

Zgodnie z art. 41 Prawa o ruchu drogowym osoba wykonująca roboty lub inne czynności na drodze jest obowiązana używać w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu elementów odblaskowych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Obowiązek taki może być wypełniony w formie żółtych kamizelek odblaskowych.

Kamizelka odblaskowa, czapka fluo z elementami odblaskowymi, czapka z lampkami led (białą oraz czerwoną – ładowanymi poprzez port usb), opaski odblaskowe na nogi, chustka z elementami odblaskowymi na głowę lub szyję
bhp planu filmowego

Dziennik dobrych praktyk

Każdy pracownik lub podwykonawca świadczący pracę w miejscach narażonych na niebezpieczeństwo kolizji lub wypadku z pojazdem, szczególnie przy występowaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych czy oświetleniowych, powinien zostać zobligowany przez kierownika produkcji, kierownika planu do przyodziania kamizelki odblaskowej.

Kamizelka powinna być zgodna z normami Unii Europejskiej – oznaczenie EN 471.

eqa meca

Dziękuję za wizerunkowe wsparcie kampanii: Dominice Pałce oraz Mirosławowi Makowskiemu (DZWIĘK DEPT.)

1 Comments
  1. bardzo fajna akcja, oby więcej takich tylko z większym zasięgiem a najlepiej kary finansowe nakładane przez produkcję za brak kamizelek i będzie bezpiecznie

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *