Interwencja kryzysowa PSYCHE w ratownictwie i nie tylko

Interwencja kryzysowa PSYCHE w ratownictwie i nie tylko

Na przestrzeni wielu lat zbierania doświadczeń w roli tzw. „pomagacza” zarówno w ratownictwie (w tym ratownictwie medycznym), zarządzaniu kryzysowym, podczas szkoleń, jak i w zawodowym przeciwdziałaniu chorobie alkoholowej (i innymi, powiązanymi z nią sytuacjami nagłymi), udało mi się zweryfikować przydatność wielu szkoleń i kursów w tym zakresie. Na łamach tego postu chciałbym skromnie i od siebie podzielić się wiedzą na temat tych szkoleń, które moim zdaniem stanowić mogą element rozwoju zawodowego w zakresie interwencji kryzysowej lub tzw. pierwszej pomocy psychologicznej dla psychologów i niepsychologów.

1. KURS: Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach – poziom podstawowy (70 godzin)

2. KURS: Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach – poziom zaawansowany (140 godzin)

3. KURS interwencji kryzysowej (120 godzin)

4. SZKOLENIE: Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach na miejscu katastrofy (20 godzin)

5. SZKOLENIE: Kontakt z osobą w kryzysie psychicznym – warsztat profesjonalnego wsparcia (24 godziny)

6. SZKOLENIE: Przemoc domowa w ujęciu psychologicznym, prawnym i społecznym (7 godzin)

7. SZKOLENIE w zakresie tworzenia i realizowania programów ograniczania picia w placówkach leczenia uzależnień (16 godzin)

8. WARSZTAT: Techniki relaksacji

Pozycje 1-6 to zbiór doskonałych i zazębiających się narzędzi do udzielania doraźnego wsparcia w stanach nagłych oraz bezpośrednio po ich wystąpieniu. Narzędzi przeznaczonych do pracy indywidualnej oraz grupowej z osobami bezpośrednio w kryzysie oraz ich bliskimi czy osobami z dalszych kręgów ekspozycji na zdarzenie, sytuację, czynnik determinujący.

W mojej opinii dla tzw. „pomagaczy”, czyli osób bez wykształcenia oraz certyfikowanego przygotowania psychologicznego, punkty 1-6 to takie minimalne kompendium wiedzy i kompetencji, niezbędne do efektywnego niesienia pomocy i udzielania wsparcia osobom w kryzysie.

To również proponowany umowny, wspólny mianownik efektywnego współdziałania „pomagaczy” i specjalistów w zakresie pomocy osobie poszkodowanej: psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów, psychoonkologów etc. Czasem współdziałających na odległość, w oparciu o telefon czy inne środki łączności, z opcją odroczonego w czasie kontaktu ze specjalistą.

Zachęcam do dzielenia się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami w tym obszarze. Od lat moim marzeniem jest, by ratownicy medyczni byli systemowo edukowani w zakresie interwencji kryzysowej w ujęciu psychologicznym i programowo, na etapie swej edukacji zawodowej, zgłębiali techniki pracy w obszarach psyche w ramach TSR (terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach).

Gdybym mógł jakoś pomóc, wesprzeć lub zachęcić do takiego rozwoju, proszę pisać na priv. Uczciwie podzielę się własnymi doświadczeniami i opiniami na temat odbytych szkoleń i ośrodków szkoleniowych (Warszawa, Kraków, Katowice, Wisła), które po dziś dzień, na tle wielu innych szkoleń czy kursów, postrzegam jako eksperckie w przedmiotowym zakresie.

medykFX
Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *