Od ponad 20 lat zawodowo zajmujemy się działaniami związanymi z ewakuacją, a co najważniejsze, posiadamy bogate i wszechstronne doświadczenie w tym obszarze, na które składają się obserwacje, przygotowania oraz udział w kilkuset procesach ewakuacyjnych.

Dzięki wykorzystywaniu wiedzy zdobytej podczas obsługi tak wielu sytuacji kryzysowych, prowadzone przez nas szkolenia oraz ćwiczenia z zakresu ewakuacji wyróżnia duża dbałość o szczegóły oraz aspekty praktyczne.

Szkolenie z obszaru ewakuacji

Co warto wiedzieć?

Ewakuacja wymaga systematycznego ćwiczenia w warunkach najbardziej zbliżonych do zagrożeń, jakie mogą wystąpić w określonym miejscu. Treści przekazywanie podczas szkoleń oraz ćwiczenia algorytmów ewakuacji muszą ściśle korespondować ze środowiskiem pracy, obowiązującymi planami oraz całym systemem bezpieczeństwa.

Ewakuacja jest zazwyczaj procesem, który powinien być kompatybilny z działaniami jednostek wewnętrznych (tj. ochroną, pionami utrzymania ruchu, zespołami pracowników wskazanych do udzielania pierwszej pomocy etc.) oraz, co równie ważne, z siłami i środkami przybywającymi z zewnętrz (jednostkami ochrony przeciwpożarowej, porządku publicznego czy pogotowiami zewnętrznymi, jak pogotowie gazowe i energetyczne, a nierzadko również inspekcjami).

Naszym celem jest skuteczne przygotowanie do tego procesu, w oparciu o potrzeby otaczającego środowiska oraz katalog zagrożeń, a następnie utrwalenie przekazanej wiedzy podczas ćwiczeń, co wedle naszych doświadczeń zdecydowanie przekłada się na skuteczność ewakuacji.

Wybrane szkolenia z obszaru przeciwdziałania pożarom i ewakuacji, przygotowane i przeprowadzone dla Zespołu Pomocy Poszkodowanym Urzędu m.st. Warszawy:

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów nakłada na zarządcę obiektu obowiązek przeprowadzania cyklicznego sprawdzania organizacji oraz warunków ewakuacji. W dobie nasilenia zagrożeń cywilizacyjnych i geopolitycznych, ćwiczenia ewakuacji natychmiastowej zyskują na znaczeniu.

Podstawa humanitarna

Ewakuacja, gotowość do jej natychmiastowego przeprowadzenia oraz skutecznego poddania się jej procesom, przygotowanie obiektów oraz – co najważniejsze – wyszkolenie ludzi, to podstawa zapewnienia bezpieczeństwa czy utrzymania ciągłości produkcji.

Dziś, w obliczu otaczających nas zagrożeń, przygotowanie do procesu ewakuacji stanowi jedną z najważniejszych, a zarazem podstawowych potrzeb, jest również ważnym elementem reagowania kryzysowego.

ewakuacja w następstwie zagrożeń, made by medykFX

Ewakuacja „medyczna”

W ostatnich latach podczas ćwiczeń ewakuacyjnych dużym zainteresowaniem cieszą się techniki wdrażane podczas wystąpienia konieczności wynoszenia ze strefy niebezpiecznej osób niechodzących (poszkodowanych w następstwie wystąpienia zdarzenia lub osób z niepełnosprawnościami). Popularność owego tematu wynika zapewne z bardzo wielu czynników – od wybuchu pełnoskalowej wojny w Europie, po ograniczenie liczby ratowników w karetkach PRM do dwóch osób, co niesie ze sobą konieczność podnoszenia kompetencji również w obszarze obsługi podstawowego sprzętu ratowniczego wykorzystywanego przez PRM czy KSRG. To także potrzeba zapewnienia takich działań pracodawcy, które będą bezpośrednio korespondować ze specyfiką obrony cywilnej i ochrony infrastruktury krytycznej.  

W ramach naszych zajęć zapoznajemy uczestników z podstawowymi zasadami używania:

– noszy brezentowych (miękkich),

– krzesełek brezentowych,

– desek ortopedycznych,

– koszy ratowniczych,

– noszy typu rolowanego,

– noszy podbierakowych,

– koców gaśniczych (pełniących funkcję improwizowanych noszy miękkich).

Omawiamy również inne środki transportu przygodnego czy dedykowanego. Co istotne, po udziale w naszym szkoleniu, wszyscy jego uczestnicy są w stanie wspomóc ratowników i strażaków w sprawnej ewakuacji osób przy użyciu wspomnianego sprzętu.

różne techniki ewakuacji medykFX.pl

Ewakuacja technikami alpinistycznymi  

Zachęcamy do wykorzystania naszego potencjału i przećwiczenia ze swoimi zespołami pod naszym okiem technik ewakuacji linowej – w myśl zasady, że łatwiej odtwarza się działania w stresie.

Głównymi odbiorcami warsztatów z zakresu ewakuacji technikami alpinistycznymi są zakłady pracy, obiekty użyteczności publicznej oraz biura – ale powyższa lista nie jest zamknięta. Zdobyte przez uczestników umiejętności i doświadczenia pozostają bezcenne.

techniki ewakuacji linowej, most świętokrzyski

Manekin ewakuacyjny EVAQ

Podczas naszych ćwiczeń wykorzystujemy wiele pomocy dydaktycznych, urządzeń zadymiających, błyskowych i innych. Jedną z nich jest również specjalnie opracowany przez nasz zespół fantom hybrydowy EVAQ.

manekin szkoleniowy EVAQ, różne zastosowania dla ewakuacji w następstwie zagrożeń

Podsumowując

Tak – przed rozpoczęciem zajęć zapoznajemy się z obiektem, jego specyfiką, instrukcjami, zagrożeniami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi, często także z historią incydentów/zdarzeń.

Tak – jeśli tylko możemy, to dymimy.

Tak – jeśli tylko warunki pozwalają, ograniczamy oświetlenie i hałasujemy.

Tak – jesteśmy wspierający! Na żadnym etapie naszych szkoleń nie oceniamy i nie dyskryminujemy uczestników. Odpowiadamy na pytania uczestników naszych szkoleń, a w razie potrzeby służymy pomocą.

Tak – unikamy przygotowanych pokazów, koncentrując się na praktyce i pracy u podstaw.

ratownictwo i szkolenia - ewakuacja w przemyśle