Jak zapewne wiecie, oprócz szkoleń i zabezpieczeń ratowniczych prac szczególnie niebezpiecznych czy planów filmowych, ważną częścią naszej misji jest opracowywanie i wytwarzanie sprzętu dydaktycznego.
Działania te prowadzimy głownie na potrzeby własne, wykorzystując w tym obszarze działań całą masę doświadczeń i wniosków zbieranych przez lata aktywności zawodowej oraz oczywiście wychodząc naprzeciw potrzebom edukacyjnym naszych wymagających efektywności klientów.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że na rynku pomocy dydaktycznych jest dosłownie przesyt wszystkiego. Jednak jak pokazują dekady doświadczeń, nasze potrzeby bycia innowacyjnym i skutecznym często wybiegają poza to, co można wziąć z przysłowiowej półki czy zamówić.
Przez te lata wymyśliliśmy i opracowaliśmy kilkadziesiąt autorskich pomocy dydaktycznych, których znaczną część zapewne znacie z naszych szkoleń i warsztatów poświęconych pierwszej pomocy czy szeroko rozumianemu bezpieczeństwu. Pozwólcie jednak, że dziś skupimy się na ostatnim „dziecku medykFX” autorstwa Macieja Zamecznika – fantomie hybrydowym EVAQ.
- MANEKIN HYBRYDOWY EVAQ
Nasz manekin jest połączeniem kilku ważnych w procesie szkolenia funkcjonalności w jeden system. To rozwiązanie modułowe, dające szereg możliwości pozoracji, wedle potrzeb szkoleniowych, cechujące się dużą wszechstronnością zastosowań – i to w bardzo wielu środowiskach.

Jego największe zalety to:
- możliwość doskonałej integracji korpusu do celów ewakuacyjnych z najpopularniejszymi na rynku fantomami do ćwiczeń resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ćwiczeń z użyciem AED oraz tlenoterapii. W naszym przypadku kilka z ww. fantomów pozwala na odzwierciedlanie i rejestrowanie działań RKO na dedykowanym tablecie z systemem Android lub IOS w celu ich późniejszego omówienia czy zaprezentowania;
- możliwość prowadzenia ewakuacji z wykorzystaniem fantomu odwzorowującego ciężar człowieka, bezwładność jego ciała oraz sylwetkę poszkodowanego z uwzględnieniem zakresu cech anatomicznych ruchu człowieka;
- możliwość zapewnienia dostępu do żył jednej ręki, podawania leków, toczenia płynów w procesie ratowniczym i/oraz ewakuacji osób, u których toczenie płynów musi być zachowane na czas transportu;
- możliwość podawania leków wziewnych;
- możliwość wprowadzania ciał obcych w specjalnie przygotowane do tego celu przestrzenie i komory;
- możliwość markowania amputacji ręki oraz kończyny dolnej;
- możliwość stosowania opaski zaciskowej / opaski uciskowej;
- możliwość stosowania kamizelki KED, noszy podbierakowych, deski ortopedycznej, materaca próżniowego, noszy kubełkowych, noszy brezentowych, koszy ratowniczych, krzesełka kardiologicznego, wózka inwalidzkiego, łóżek szpitalnych czy lawet ZRM,
- możliwość wykorzystywania modułu do ćwiczeń z zakresu ratownictwa wysokościowego, w tym m.in. wentylacji poszkodowanego w transporcie technikami alpinistycznymi;
- uzyskanie możliwości odegrania wisielca,
- możliwość wdrożenia do ćwiczeń ewakuacji z pojazdów mechanicznych, w tym z wykorzystaniem najpopularniejszego w ratownictwie drogowym chwytu Rauteka;
- możliwość zmiany jego wypełnienia w celu dostosowania masy manekina hybrydowego do ćwiczeń jednostek ratowniczych (w wersji cięższej) lub pracowników fizycznych/umysłowych (wariant lżejszy – waga zgodna z wymaganiami Kodeksu Pracy);
- możliwość ubierania/przebierania manekina w stroje i ubrania, wedle bieżących potrzeb szkoleniowych;
- możliwość ubierania manekina w ODO, maski pełnotwarzowe i półmaski oraz mocowania bezpośrednio na nim np. sygnalizatora bezruchu.

Manekin hybrydowy EVAQ wykonany został z użyciem wzmocnionych materiałów tekstylnych, wzmocnionych nici nylonowych oraz wysokiej jakości klamer i innych akcesoriów, a wszystko to z myślą o korzystaniu z niego w różnorakich, niekiedy ekstremalnych warunkach. Prezentowany model wykonano w dwóch kolorach, co ułatwia realizację poszczególnych scenariuszy dydaktycznych, w tym tych realizowanych w zadymieniu czy strefach oddziaływania gazów gaśniczych.
- ZESTAW EVAQ
Zaprezentowany powyżej manekin hybrydowy jest częścią opracowanego w medykFX zestawu dydaktycznego EVAQ, w skład którego wchodzi kilka współgrających z manekinem akcesoriów.
Pomoce te dają możliwość jednoczesnego prowadzenia działań związanych z pierwszą pomocą / elementami ratownictwa medycznego oraz elementami ratownictwa technicznego / uwalniania poszkodowanego (różnych jego kończyn, korpusu oraz np. szyi) w celu jego ewakuacji.
Wspomniane akcesoria umożliwiają ćwiczenia z użyciem kilku modeli atrap ciała obcego. Pozwalają na uwalnianie manekina przy użyciu podstawowych narzędzi przygotowanych do pozoracji, ale również elektrycznego oraz hydraulicznego sprzętu ratowniczego (lub przygodnego sprzętu znajdującego się w zakładzie pracy czy pojazdach serwisowych naszych klientów).

Wśród wielu ciekawych rozwiązań warto wyróżnić „kombinezon IR” na manekina hybrydowego EVAQ, w którym zintegrowaliśmy elektryczne maty grzewcze w taki sposób, aby możliwie wiernie odwzorować ciepło ludzkiego ciała – a wszystko to oczywiście do ćwiczeń poszukiwania i ewakuacji żywych osób z użyciem kamer termowizyjnych.
Zestaw uzupełnia: szereg ubrań i akcesoriów BHP, pomocy dydaktycznych, środków pozoracji medycznej oraz technicznej, środków ochrony przed upadkiem z wysokości oraz inne, a znaczną cześć ww. zestawu przedstawia zdjęcie poniżej.
Na początku roku 2025, nasz fantom „wszedł do służby” w medykFX i zbiera bardzo dobre opinie od naszych instruktorów oraz klientów czy kontrahentów. Osoby zainteresowane fantomem hybrydowym EVAQ zapraszamy do kontaktu z nami poprzez oficjalny adres mailowy medykFX.
Zapytania o możliwość wejścia w posiadanie tej niezwykłej pomocy dydaktycznej dotrą oczywiście do Maćka.