Adrenalina WZF – podczas wstrząsu anafilaktycznego

Adrenalina WZF – podczas wstrząsu anafilaktycznego

Wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja) to – zgodnie z definicją – szybko rozpoczynająca się i zagrażająca życiu reakcja nadwrażliwości organizmu w odpowiedzi na jakiś czynnik.

Z danych wynika, iż liczba zdarzeń w tym mechanizmie nasila się głównie wiosną i latem, co oczywiście ma związek ze zwiększonym w tym okresie występowaniem alergenów. Lekiem dedykowanym nagłym stanom zagrożenia życia, spowodowanym wstrząsem anafilaktycznym, jest adrenalina, a nośnikiem opracowanym do jej prostej aplikacji – ampułkostrzykawka (przeznaczona do iniekcji domięśniowych).

Plecak ratowniczy #medykFX

Warto jednak pamiętać, że adrenalina jest lekiem termowrażliwym i zgodnie z instrukcją użytkowania, powinna być przechowywana w lodówce, w temperaturze od 2°C do 8°C, bez dostępu światła słonecznego. W użytkowaniu tego leku dopuszcza się przechowywanie go przez okres 6 miesięcy w temperaturze wyższej, ale nieprzekraczającej 25°C (przykładem takiego użytkowania są nasze plecaki). Nadmierne grzanie leku, jego zamrażanie, wystawianie na promieniowanie słoneczne oraz przetrzymywanie poza lodówką przez okres powyżej 6 miesięcy, całkowicie dyskryminuje go z użycia!

ratownictwo medykfx
Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.