Monitoring meteo jako element przeciwdziałania zagrożeniom

Monitoring meteo jako element przeciwdziałania zagrożeniom

Dzień dobry! Post ten piszę z planu serialu, po kolejnym mijającym nas froncie burzowym, któremu towarzyszą liczne wyładowania atmosferyczne (na tyle blisko, że decyzją kierownika planu prewencyjnie wygaszamy agregaty prądotwórcze i zabezpieczamy całe „światło”). Opady deszczu, momentami ulewne, połączone z gradobiciem i porywistym wiatrem, to w Polsce w czerwcu nic niezwykłego. Dwa tygodnie temu na Kasprowym Wierchu plan zdjęciowy nawiedzały spore opady śniegu, i też udało się bezpiecznie doprowadzić wszystko do końca.

Co jest więc celem tego postu? Chcemy podzielić się z Wami wiedzą o aplikacjach, z których korzystamy na co dzień na etapie monitorowania zagrożeń oraz zarządzania zidentyfikowanym już ryzykiem, rekomendując je niejako, jako te „sprawdzone w boju” i wiarygodne (na tyle, na ile tylko pozwalają na to ogólnodostępne aplikacje hydrometeorologiczne).

Poniżej linki do sprawdzonych baz metrologicznych:

1. http://infometeo.pl/
prognozy pogody – zasysanie danych z norweskiego YR.NO oraz polskiego ICM;

2. https://hydro.imgw.pl/#map/20.2361,51.5,7,true,true,0
sytuacja hydrologiczna na terenie całego kraju;

3. https://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=true
ostrzeżenia meteo dla całego kraju + radar metrologiczny i obrazowanie satelitarne.

A co wówczas, gdy nie mamy dostępu do Internetu? Czy jesteśmy w zasięgu Internetu czy nie, w sytuacji możliwości wystąpienia zagrożenia spowodowanego nagłymi anomaliami meteorologicznymi, za dnia zawsze warto skorzystać z doświadczenia w obserwacji nieba przez naszych kolegów z pionu oświetlenia – to naprawdę potężny zasób wiedzy eksperckiej.

Myślę, że każdy spośród pracowników produkcji czy planów filmowych świetnie wie, jak ważna dla branży produkcji filmowej, reklamowej, telewizyjnej jest pogoda. Każdy plan ma swojego kierownika, który jest przygotowany do podejmowania szybkich decyzji i posiada kompetencje w tym zakresie. Niemniej jednak dla osób spoza branży, dla przybliżenia funkcjonowania zakładu pracy, jakim może być plan filmowy, napomknę o przykładowej sytuacji, która wydarzyła się na planie zdjęciowym nocą, w lesie nad Zalewem Zegrzyńskim. Ponad setka ludzi na planie, w tym małe dzieci, trzy podnośniki, trzy agregaty i kilka rozlokowanych w piaszczystym terenie ciężkich samochodów departamentu światła, trzy autobusy, kampery oraz rozlokowane między drzewami przyczepy aktorskie i… silna burza z porywistym wiatrem, która przyszła do nas znienacka. Oczywiście na miejscu jeden ratownikiem medyczny z plecakiem medycznym ALS na wypadek, gdyby coś poszło nie tak.

Dla uzupełnienia tematu, w wolnej chwili zapraszam do posłuchania bardzo ciekawego podcastu, szczególnie jego pierwszej części. Warto posłuchać o tym, jakim błędem może okazać się brak monitoringu zagrożeń meteo oraz – co szczególnie dla nas ważne – jakie mogą być negatywne skutki braku PLANÓW AWARYJNYCH na wypadek wystąpienia zagrożeń podczas realizacji zdjęć podwyższonego ryzyka, w tym braku awaryjnego miejsca zbiórki, uprzednio wyznaczonego i znanego wszystkim zainteresowanym, w tym podwykonawcom zakładu pracy, jakim jest plan filmowy.

Jeśli macie inne sprawdzone, równie dobre lub lepsze apki meteo, zachęcam do zamieszczania linków do nich w komentarzach.

Celem tego postu oraz całego pomysłu pod nazwą @WIEDZODZIELNIA jest dialogowanie i wymiana doświadczeń, do czego serdecznie zapraszam!

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *